سال ایران بازتاب اسپانیا رسانه ها اسپانیا

سال: ایران بازتاب اسپانیا رسانه ها اسپانیا اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری همدلی عوامل «سی» با یک درد یکسان , دلایل تعویق کنسرت – نمایش همایون شجریان

«پروژه «سی» به حالت انتظار درآمد» این خبری است که روز گذشته درصفحه مجازی همایون شجریان منتشر شد و بر اساس اطلاعات تازه در آن انتظار تماشای این کنسرت نمایش جهت

همدلی عوامل «سی» با یک درد یکسان , دلایل تعویق کنسرت - نمایش همایون شجریان

دلایل تعویق کنسرت نمایش همایون شجریان؛ همدلی عوامل «سی» با یک درد مشترک

عبارات مهم : نمایش

«پروژه «سی» به حالت انتظار درآمد» این خبری است که روز گذشته درصفحه مجازی همایون شجریان منتشر شد و بر اساس اطلاعات تازه در آن انتظار تماشای این کنسرت نمایش جهت علاقه مندانش از اواسط تیرماه به زمانی نامعلوم قد کشید؛ به زمانی بهتر، روزگاری مهربان تر، با دلی خوش تر و اذهانی سبک بال تر.

این کدها یا به تعبیری آرزوی عوامل این برنامه جهت احوال و سرنوشت مردم سرزمین مان تنها قید زمانی است که در اطلاعیه روابط عمومی این پروژه ذکر شده است است: «این پروژه به حالت انتظار درآمد تا در زمانی بهتر و در روزگاری مهربان تر، با دلی خوش تر و اذهانی سبک بال تر در روزگاری که مردم شریف این مرز و بوم غم ها و نگرانی های معیشتی کمتری نسبت به حال و آینده خود داشته باشند و زمین و وقت محکم تری زیر پایشان باشد، به مرحله اجرا درآید.» اطلاعات ذکر شده است در این خبر از همراهی و همدلی عوامل «سی» روایت دارد.

همایون شجریان در جلسه ای با حضور سهراب پورناظری، حسن معجونی، تهمورس پورناظری و محمدرضا حسین زاده و در نهایت تمامی عوامل «سی» با مشورت و تصمیم جمعی، تصمیم گرفته اند «به باعث مساعد نبودن شرایط اجتماعی و خاص و خاص بودن پروژه «سی» این پروژه را به حالت انتظار درآورند.

اردیبهشت ماه امسال بود که خبر اجرای دوباره یا به تعبیر بهتر بخش دیگر پروژه «سی» اعلام شد. همایون شجریان و سهراب پورناظری در مقام تهیه کننده تصمیم گرفتند کنسرت نمایش «سی» را با پرداختن به داستان های هویت ساز ملی به مدیریت تهمورس پورناظری بار دیگر از نیمه تیرماه در کاخ سعدآباد اجرا کنند. دقیقاً یک سال قبل این پروژه جهت نخستین بار در همین مکان اجرا شده است بود؛ پروژه ای که راوی باعشق های حکیم ابوالقاسم فردوسی در شاهنامه است.

همایون شجریان همان روزها از انتقال خبر شاهنامه به نسل های بعد به عنوان اهداف اجرای این کنسرت نمایش سخن گفت: «تلاش مان خلق اثریست تا بتواند از نسل های متفاوت شنونده داشته باشد و خبر شاهنامه را به آن نسل ها انتقال یافته کند. فرم های متفاوت موسیقی و نمایشی که در این اثر کنار هم چیده شده است اند، تلاش در جلب تمام سلایق از سنین متفاوت دارد تا مخاطبان این نسل ها، با مفاهیم شاهنامه که ثقیل می نماید، ارتباط نزدیکی برقرار کنند و تشویق به مطالعه این گنجینه فارسی شوند.» در نهایت نخستین کنسرت نمایش «سی» به کارگردانی اصغر دشتی و حضور بازیگرانی چون مهدی پاکدل، سحر دولتشاهی، امیر جدیدی و به نویسندگی نغمه ثمینی که متکی بر داستان های زال و رودابه و رستم و اسفندیار بود، مردادماه ۹۶ در کاخ سعدآباد اجرا شد.

اطلاعات ارائه شده است در بیانیه تازه روابط عمومی ولی از تغییرات تازه ای هم روایت دارد؛ عوض کردن داستان، کارگردان، نویسنده، بازیگران و البته مکان اجرا. این بار داستان «سیاوش» با توجه به بحث ها و نقطه نظرات مختلفی که نسبت به بخش نمایشی آن مطرح شده است به کارگردانی حسن معجونی و بر اساس متنی از محمد چرمشیر اجرا می شود. بر اساس این اطلاعات، بهرام رادان از غایبان بزرگ تیم بازیگری است و به جای آن می توان به حضور بازیگر مطرح این روزهای تئاتر یعنی هوتن شکیبا اشاره کرد. محل اجرا هم از کاخ «سعدآباد» به سالن «رویال هال» پایتخت کشور عزیزمان ایران با گنجایش ۲ هزار و ۵۰۰ نفر عوض کردن یافته است.

اما لغو یا کنسل یک برنامه موسیقایی با نشانه همدلی با مردم در روزهای اخیر جهت دومین بار است که تکرار می شود. پیش از این سیروان خسروی، خواننده موسیقی پاپ جهت ابراز همدردی با اوضاع معیشتی مردم ۱۲ سانس کنسرت خود را لغو کرد. انجام چنین کارهای انساندوستانه ولی چندان هم بی حاشیه نیست و تصویر العمل هایی متفاوتی به همراه دارد و هستند صورت هایی که معتقدند کنار کشیدن چنین پروژه هایی، باعث کم کردن شادابی در جامعه می شود و چه بسا راهکاری است تا برگزارکنندگان آن با ضررهای مالی احتمالی مواجه نشوند.

سهراب پورناظری، آهنگساز پروژه «سی» در گفت وگو با «ایران» در مورد تغییراتی که در این برنامه صورت گرفته و ابراز همدردی بازیگران و صورت های معروف با مردم می گوید: «قضاوت در مورد درست یا غلط بودن این گونه کارها شاید سخت به نظر برسد؛ اینکه کار ما یا دیگر بازیگران و صورت های معروف جهت مردم مؤثر است یا خیر وقت مشخص خواهد کرد ولی من بر این عقیده هستم که هر مجموعه ای بنا بر بینش و اهدافی که در نظر دارد و جهت خود تعریف کرده باید آن را پیش بگیرد و دنبال کند ولی طبیعتاً این اهداف هیچ گاه فارغ از حاشیه نبوده و نیست.»

او در توضیحات تکمیلی می افزاید: «ممکن است رکورد فروش بالای یک کنسرت به نوعی مورد اعتراض و ایراد دوستان قرار بگیرد و در برابر اگر هم هنرمندی در عرصه موسیقی بنا به هر دلیلی و شاید به باعث فشارهای اقتصادی که بر مردم وارد است تصمیم بگیرد مدتی فعالیت نداشته باشد انگ و برچسب های دیگری براو زده می شود.»

پورناظری صحبت هایش را این گونه ادامه می دهد: «من بر این نظرم که هر فرد یا هنرمندی باید مسیری را که گزینش کرده ادامه بدهد و طبیعتاً پروژه «سی» در جهت همان اهدافی است که ابتدا در نظر داشته؛ هدفی که مردم در آن نقش مهم را بازی می کنند. بنابراین علت تأخیر آن و موکول کردن آن به وقت مناسب تر هم به خاطر همین مردم بوده است.»

همدلی عوامل «سی» با یک درد یکسان , دلایل تعویق کنسرت – نمایش همایون شجریان

واژه های کلیدی: نمایش | پروژه | کنسرت | اطلاعات | شاهنامه | اطلاعات | همایون شجریان | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz